Základní pojmy Výpočty Různé Odkazy Kontakt  S rámy

Protože jsem poznal palčivý pocit žízně,
chtěl jsem vyhloubit studnu, aby i jiní z ní mohli pít.
E. T. Seton

Novinky

Chcete-li jakkoli přispět k obsahu těchto stránek, bez váhání mě kontaktujte.

6. 6. 2001

  • Tyto stránky jsou nyní přístupné i ve verzi bez rámů.
  • Až do této doby jsme se zabývali postupem, jak získat efemeridu těles Sluneční soustavy z elementů dráhy. Předpokládali jsme, že elementy jsou konstatní a zanedbali všechny ostatní vlivy, které ovliňují souřadnice těles na obloze. O některých nástrahách tohoto postupu si můžete přečíst v tomto článku.
    K dalším (a jejich nápravě) se dostaneme brzy...

30. 5. 2001

Tímto je na těchto stránkách již úplná sada postupů, která umožňuje počítat efemeridy těles ve Sluneční soustavě (bez započtení vzájemných rušivých vlivů). Bystrý čtenář si je jistě seřadí sám, pro ty méně bystřejší je určena shrnující kapitola Výpočet efemerid planet, planetek, komet, ... v kategorii Výpočty. Kde nalézt elementy planet se dozvíte v nové kapitole v kategorii Různé.

17. 5. 2001

  • Nová kategorie Různé s kapitolou Elementy na CBAT.
  • Do sekce Odkazy jsem umístil sešitek Vzorce nebeské mechaniky, verze 2.1, který částečně pokrývá obsah tohoto webu a obsahuje i něco navíc.

27. 4. 2001

Máte pocit, že poměr vzorečky/text se poslední dobou prudce zvětšil? Pak buďte trpěliví, mým cílem bylo vytvořit pro začátek "instatní receptář" na výpočet efemerid a tam je těch vzorců dost.

11. 3. 2001

Vznikly tyto stránky, věnované na českém webu opomíjené části astronomie - nebeské mechanice. Jsou teprve v plenkách, takže omluvte některé chybějící pasáže. Navigace na stránkách probíhá pomocí levého menu, které časem zřejmě ještě dozná řadu změn.
Pokud jste úplný začátečník, měl byste se nejprve seznámit s některými pojmy nejen z nebeské mechaniky, ale z astronomie všeobecně. V tom případě doporučuji sekci odkazy.


Hosted by
astronomy.cz 
  Amatérská prohlídka oblohy
Created by Sajri